Hliníkové bioklimatické pergoly: Vše, co potřebujete vědět (a možná i něco navíc)

Přemýšlíte nad zastřešením terasy nebo plánuje instalaci bioklimatické pergoly na vaší zahradě. Připravili jsme proto podrobný přehled všech základních informací, které je dobré znát než se pro pořízení bioklimatické pergoly rozhodnete. 

 

Co znamená bioklimatická pergola?

Hliníkové bioklimatické pergoly jsou efektivním způsobem zastřešení teras nebo alternativou k dřevěným pergolám. Hlavní předností je možnost regulovat intenzitu světla nebo vzduchu v jejich prostorách pomocí otočných lamel. Na rozdíl od klasických dřevěných pergol jsou  hliníkové bioklimatické pergoly prakticky bezúdržbové.

Jaké jsou výhody bioklimatickcýh pergol se dozvíte v článku: Co je bioklimatická pergola a proč nahrazuje tradiční dřevěné pergoly?

Představte si pergolu, která se chová jako chytřejší verze vašeho slunečníku. S bioklimatickou pergolou máte v rukou moc nad sluncem, větrem i deštěm. Hlavní hvězdou jsou naklápěcí hliníkové lamely, které vám umožní regulovat světlo, ventilaci a ochranu před nepříznivým počasím. Jinými slovy: když chcete slunce, otevřete je. Když chcete stín, sklopíte je a navíc můžete stáhnout i boční rolety.. Když začne pršet, zavřete je a dešťová voda odteče bočními okapy. Navíc je bioklimatická pergola stylový doplněk vaší zahrady nebo terasy. Oproti klasickým pergolám je to takový „zlatý hřeb“ mezi venkovními přístřešky – praktická, elegantní a nadčasová.

 

Jak funguje bioklimatická pergola?

Bioklimatická pergola vám umožní regulovat sluneční záření, v letních parných dnech si vytvoříte příjemný stín, v zimě si pustíte sluníčko pod pergolu. Při dešti se zavřené lamely promění ve vodotěsnou střechu, dešťová voda hezky odteče tam, kde má. V parném létě necháte lamely pootevřené a pod pergolou nebude dusno jako v sauně.

Více se dočtete v Zastřešení pergoly: Jak fungují otočné hliníkové lamely bioklimatických pergol

 

Jak vybrat bioklimatickou pergolu včetně příslušenství?

Když už se rozhodnete, že chcete pergolu, je dobré zvážit několik faktorů. Velikost a typ konstrukce hraje důležitou roli – můžete mít samostatně stojící nebo kotvenou k domu. Další parametry výběru jsou možností pomocí screenových rolet.

Podrobnější informace: Jak vybrat biopergolu a její příslušenství

Co se týče barevného provedení, antracitová a perleťově šedá jsou nejoblíbenější, ale lakujeme v jakékoliv barvě RAL. Chytrá automatizace, dálkové ovládání a senzory zajistí maximální pohodlí. K pergole si můžete přidat i doplňky jako LED osvětlení pro večerní pohodu, screenové rolety pro soukromí a ochranu před větrem, infrazářiče na chladnější měsíce nebo integrované zásuvky, které využijete třeba pro gril či lampičky. Dešťová a větrná čidla se postarají o automatické uzavření pergoly při špatném počasí.

 

Pergola na terasu  

Samostatnou kategorií hliníkových bioklimatický pergo jsou pergoly na terasu. Ty vyžadují většinou speciální kotvení do fasády.

Podrobný postup na co se zaměřit při jejich instalaci jsme pro vás připravili v této sekci:
Pergola na terasu - vše co potřebuje vědět od pořízení po instalaci

 

Bioklimatická pergola a cena. Jaké faktory ji ovlivňují?

Faktory ovlivňující cenu hliníkových pergol jsou velikost a příslušenství. Většina bioklimatických pergol je vyráběna na míru, dle požadavků majitele.

Tabulku se základními cenami pro přehled najdete v tomto článku: Cena bioklimatických pergol - srovnání základních velikostí

 

Bioklimatická pergola a stavební povolení

Narozdíl od klasických bioklimatickcýh pergol,není stavební povolení u bioklimatickcýh pergol potřeba. Pergoly se stahovací střechou podléhají povinnosti stavební povolení nebo ohlášení.

 

Bližší informace najdete v samostatném článku: Stavební povolení na pergolu nebo altán

 

Betonové patky pod pergolu a kotvení

Předchází příprava betonových patek. Ty je potřeba vykopat do patřičné hloubky.

Přesný postup najdete v článku: Stavební příprava biopergoly - Betonové patky pod pergolu

 

Instalace bioklimatické hliníkové pergoly - postup

Celý proces instalace trvá obvykle jeden až dva dny. Prvním krokem je instalace konstrukce, kdy se upevní sloupy a nosníky. Pak přichází na řadu instalace lamelové střechy a její propojení s ovládacím systémem.

Podrobný postup: Zastřešení terasy - jak správně instalovat pergolu na terasu

 

Inspirace a reference majitelů

Pokud si nedovedete představit jak může vaše bioklimatická pergola vypadat, podívejte se na reference spokojených majitelů.  

 

Co na to majitelé pergol?

Paní B. ze Šternberka: V srpnu 2024 jsem si nechala od této firmy postavit bioklimatickou pergolu a musím říct, že jsem naprosto spokojená! Od první konzultace až po finální montáž bylo všechno perfektně zorganizované. cena byla oproti konkurenci velmi příznivá. Nejvíce oceňuji možnost regulace lamel – v horkých dnech si můžu vytvořit příjemný stín a když začne pršet, pergola mě dokonale ochrání. Velkým plusem je i integrované LED osvětlení, díky kterému můžeme trávit večery venku. Dále mě nadchly screenové rolety, které poskytují ochranu před větrem a zajišťují soukromí. Přemýšlíme, že si necháme dodělat ještě jednu roletu na boční stranu. Celý tým byl velmi profesionální a přátelský, takže mohu firmu vřele doporučit!"

Chcete i vy pergolu, kterou budete milovat? Ozvěte se nám a rádi vám pomůžeme s výběrem!

Nahoru